Dana White’s Contender Series: complete guide to Season 4

 

Confirmed lineups

Aug. 4
Kenny Cross vs. Kevin Syler
Mana Martinez vs. Drako Rodriguez
Jose Flores vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Aug. 11
JP Buys vs. Nate Smith
Joe Pfyer vs. TBA
T.J. Laramie vs. Daniel Swain
Jordan Williams vs. TBA
Adrian Yanez vs. TBA
Bruno Oliveira vs. TBA

Aug. 18
Chad Johnson vs. Josh Parisian
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Aug. 25
Mike Breeden vs. Anthony Romero
Kyron Bowen vs. Collin Huckbody
Rafael Alves vs. Alejandro Flores
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Sept. 1
Cody Brundage vs. William Knight
Jose Johnson vs. Ronnie Lawrence
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Sept. 8
Khadzhi Bestaev vs. Phil Hawes
Tafon Nchukwi vs. Al Matavao
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Sept. 15
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Sept. 22
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Sept. 29
Mariusz Ksiazkiewicz vs. Mario Sousa
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA

Oct. 6
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
TBA vs. TBA
Season 4 roster
(Record | Last promotion | Fighting out of)
Heavyweights
Chad Johnson (6-1 | LFA | Wisconsin) Josh Parisian (12-3 | WXC | Michigan)
Light heavyweights
Ibo Aslan (8-0 | Vendetta | Austria) Jose Augusto Azevedo (6-2 | Centro Oeste Fight | Paulo Afonso, Bahia, Brazil) Cody Brundage (5-0 | Lights Out Championship | Michigan) Dustin Jacoby (11-5 | SCL | Fort Morgan, Colo.) William Knight (7-1 | CES MMA | Connecticut) Matheus Scheffel (14-6 | Future FC | Parana, Brazil) Tafon Nchukwi (3-0 | CFFC | Cameroon) Al Matavao (8-2 | Destiny MMA/Alaska FC | American Samoa)
Middleweights
Khadzhi Bestaev (10-3 | Gladiator Challenge | San Jose, Calif.) Kyron Bowen (10-4 | MFC/MMAX FC | Illinois) Phil Hawes (7-2 | Brave CF | Iowa) Collin Huckbody (7-2 | North Star Combat | Saint Cloud, Minn) Mariusz Ksiazkiewicz (8-0 | Teofista | Manitoba, Winnipeg, Canada) Andreas Michailidis (12-3 | Global Legion FC | Athens, Greece)* Bruno Oliveira (8-1 | Titan FC| Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil) Mario Sousa (11-1 | Metanoia FC | Curitiba, Parana, Brazil) Jordan Williams (8-3 | DWCS | Menomonee Falls, Wisc.)
Welterweights
TBA
Lightweights
Rafael Alves (18-9 | Titan FC | Belem, Para, Brazil) Mike Breeden (8-2 | LFA | Missouri) Taylor Callens (6-0 | V3 Fights | Hornbeak, Tennessee) Kenny Cross (10-3 | Lights Out Championship | Michigan) Alejandro Flores (17-2 | Combate Americas | Monterrey, Nuevo Leon, Mexico) Jose Flores (9-1 | Combate Americas | Mission, Texas) Tucker Lutz (9-1 | Shogun Fights | Reisterstown, Md.) Victor Martinez (12-4 | Fury FC/Combate Americas | Pharr, Texas) Anthony Romero (7-0 | Ohio Combat League/KOTC | Canada) Kevin Syler (10-0 | Combate Bolivia MMA | Santa Cruz de la Sierra, Bolivia)
Featherweights
T.J. Laramie (11-3 | PFC | Ontario, Canada) Daniel Swain (20-9-1 | M-1 Challenge | Washington)
Bantamweights
Jose Johnson (11-5 | LFA/WXC | Flint, Mich.) Ronnie Lawrence (5-1 | LFA | Nashville) Mana Martinez (6-1 | Fury FC | Texas) Drako Rodriguez (6-1 | KOTC | Sioux, City, Iowa) Adrian Yanez (10-3 | Fury FC | Houston)
Flyweights
JP Buys (8-2 | LFA | Gauteng, South Africa) Jeffrey Molina (7-2 | FAC | Missouri) Jerome Rivera (9-2 | LFA | Santa Fe, N.M.) Brandon Royval (10-4 | LFA | Denver, Colo.)* Jacob Silva (6-2 | Fury FC | Houston) Nate Smith (6-0 | LFA | Chicago, Illinois)
Women’s featherweights
Taneisha Tennant (3-0 | Invicta FC | New York, New York)
Women’s bantamweights
TBA
Women’s flyweights
TBA
Women’s strawweight
TBA

Share this post: